Christiana: 70’lerin hippileri burada hala yaşıyor!

dan4

Sıcağı seven bir kişi olarak o güne dek Avrupa’da hiç kuzey ülkelerine çıkmamıştım. Avrupa ile ilgili en soğuk anım yıllar önce Polonya’da Krakow’dan Auschwitz toplama kampına gitmek için bindiğim tren yolculuğu idi…

2011 yılında henüz parmak arası terlikleri ayağımdan çıkarmadığım bir Eylül ayında Copenhag’a gitmiştim. Ve işte gitmeden çok kısa bir süre önce haberdar olduğum Christiana’yı tanımam da bu seyahatimde geçekleşti.

Ayağımdaki Converse’lerin içinde parmak uçlarım donmaya yüz tutar tutmaz kendimi hemen bir alışveriş merkezine atıp, atkı, bere, eldiven, bot ve kalın kazak satın alarak vücut ısımı normale çevirebildim. İşte şimdi dünyanın en güzel  ve sağlıklı görünen insanlarının yaşadığı yeri keşfe hazırdım.

Copenhag belki de soğuk iklimi nedeniyle ilk başta pek güzel görünmese de yıllar boyu hep nesiyle bilemem ama bir şeyiyle mutlaka hatırlanacak bir Avrupa şehri. Kanalları, bisikletli nüfusu, kanal evleri Amsterdam’la kıyaslanınca maalesef gölgede kalıyor. Oysa rakibi olan Amsterdam’a bal gibi de çalım atabileceği bir başka yere sahip. Üstelik de sahici ve son derece güvenli. Christina ya da Christian Town, Avrupa’daki en büyük hippi komününün yaşadığı bir özerk alan. Hippilerin yaşam tarzına ait aklınıza gelebilecek ne varsa burada fazlasıyla var: Reggea müzik, sabahlara kadar canlı performanslar, marihuana ve içki ile kafası dumanlı insanlar, 70’lerin çiçek çocukları, organik yiyecekler ve sonsuz barış ortamı.

christiana

Amsterdam’daki Red Light District’e gönderme yapılmış Christiana kendisine ‘Green Light District’ yakıştırmasını yapmış. Buradaki yeşilden kasıt elbette ki doğa değil marihuana yaprakları… Bugün Danimarka’nın en güvenli yerlerinden biri olarak kabul edilen Christiana ayrica ülkenin 2. önemli turistik merkezi. İçeride fotoğraf çekmenin yasak olduğu Christiana’da gerçek bir komün hayatı mevcut. Christiana’da kazanılan tüm paralar tek bir kasada toplanıp, bölge sakinlerinin ihtiyaçlarına göre dağıtılıyor. 1000 kişinin yaşadığı bölgede evler, hamam, müzeler, incik boncukçular, bisiklet tamircisi, berber, kreş, anaokulu, kafeler bulunuyor.

dan7

Sentetik uyuşturucuların,  silahın ve patlayıcı maddelerin içeri sokulmasının yasak olduğu bölgenin tüm güvenliği de Danimarka polisiyle yapılan anlaşma sonrasında Christiana’nın kendi güvenlik timleri tarafından sağlanıyor. 1970lerde hippiler tarafından işgal edilen Christiana, Danimarka hükümetinin yıllar sonra anlaşama yoluna giderek bu bölgeyi özerk ilan etmesiyle Avrupa’nın göbeğinde 70’lerin ruhunu gerçek bir dünyada izlemenizi sağlıyor.

dan66

Hippi aileler, çocukları, evleri, sokakları, gündelik hayatları her şey gerçek ve içeride kesinlikle turistik amaçlı hiçbir öğe bulunmuyor. Özellikle gece geç saatlerde bölge halkının rahatsız olmaması için mum ışıkları ve bir kaç lamba dışında tüm şehir kendini karanlıkta müziğe teslim ediyor. Tabii Christiana’da her şey günlük gülistanlık değil. Varillerin içinde yakılan ateş etrafında ısınmaya çalışan ve 1 odada 20 kişinin kaldığı zencilerin durumu içler acısı.

Marihuana’nın satışının aleni olarak yasak olduğu Christiana’da herkes neyi nereden alacağını çok iyi bildiğinden aslında  burada danışıklı bir dövüş yaşanıyor. Fakat siz yanlarına gitmediğiniz sürece kimse marihuana için yanınıza gelip satış yapmaya sizi rahatsız etmeye çalışmıyor. Nev-i şahsına münhasır bir yer olan Christina sayesinde Danimarka, uyuşturucunun kontrolsüz bir şekilde yer altına inmesine engellemeye çalışıyor.

Ancak Christina denilince aklınıza sadece uyuşturucu da gelmesin. Amsterdam’daki gibi uyuşturucu ve seks üzerine kurulu yapay bir ortam yok. Burası kendini müziğe adamış hippilerin çok küçük bir alanda sıkışıp kaldığı bir yaşam alanı. Enteresan sergilerin yer aldığı müzeler de görülmeye değer… Ve kesinlikle güzel bir müzik ile sabaha kadar dans edebileceğiniz, kimsenin kimseyi rahatsız etmediği bir yer…

dan50

BUNLAR YASAK:

Fotoğraf çekmek: Christiana’da fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Arkadaşımı, evi, şunu bunu çekiyorum diyerek şansınızı zorlamayan. Aksi halde birisi gelip fotoğraf makinanızı elinizden alabilir. (Tecrübeyle sabit)

Koşmak: Hayatın slow motion bir müzik eşliğinde geçtiği Christiana’da koşan birisi içeride bir olay olduğu hissiyatıyla paniğe neden olabildiği için, içeride koşmak kesinlikle yasak.

Bağırmak, kavga etmek, araba ile içeri girmek kesinlikle yasak.

—–

BUNLAR SERBEST:

Christiana’da sokak ortasında dans etmek, şarkı söylemek, eğlenmek, banklarda uyumak, öpüşmek, sokak ortasında şarap ve bira içmek kesinlikle serbest..

Dedim ya, Christiana nev-i şahsına münhasır bir yer ve kesinlikle görülmeye değer! Keşke imkanım olup biraz daha fotoğraf yayınlayabilseydim ancak, şansımı biraz fazla zorladığım için ne yazık ki fotoğraf makinama el konuldu ve tüm fotoğraflarım silindi. Eeee fotoğraf çekmek yasak demiştim, şaka değil gerçekten yasak!

Reklamlar

Christiana: 70’lerin hippileri burada hala yaşıyor!” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Komün yaşamlar: Christiania (Christian Town) – We are the Hippies

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s